Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska

Jaskinia Mroźna to jaskinia znajduje się we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach Polskich – 120 m ponad dnem doliny. Wejście do jaskini położone jest około 1100m n.p.m., a wyjście znajduje się na wysokości 1112m n.p.m. Całkowita długość jaskini Mroźnej wynosi 563m.

Nazwę jaskinia zawdzięcza panującej niskiej stałej, niskiej temperaturze ok. 6 stopni w skali Celsjusza, jak i powiewom zimnego powietrza, a także białym naciekom na ścianach do złudzenia przypominających szron. Paleta naciekowa jest najbogatsza wśród udostępnionych do  otwartego zwiedzania przez Turystów jaskiń Tatr Polskich. Ciąg pieszy w jaskini jest praktycznie pojedynczym korytarzem i w skali Tatr należy do jaskiń małych. To typowa jaskinia o rozwinięciu poziomym powstała na skutek przepływu wód podziemnych Kościeliskiego Potoku.

Po pierwszych 8m przez sztuczny korytarz, ale po tym potem trasa biegnie obok Cmentarzyska Nacieków, a następnie Zwaliska, po czym Białym Chodnikiem doprowadza do Wielkiej Komory długiej na 28m o wysokiej na 10m. Dopiero tutaj zaczynają się prawdziwe atrakcje w postaci rzeźby krasowej.

Na uwagę zasługuje Zasłona – brązowa polewa na lewej ścianie zaraz za komorą, również reliktem przeszłości jest Sabałowe Jeziorko powstałe w czasach, gdy dno doliny znajdowało się mniej więcej na podobnym poziomie.

Najpiękniejszą szatę naciekową można zobaczyć w sąsiedniej salce, którą kończy Ogródek ze stalagmitami. Natomiast wyjście to Komora Wstępna, gdyż od tego miejsca zaczęto eksplorację jaskini przez grotołazów.

Zawsze można znaleźć noclegi blisko Doliny Kościeliskiej pokoje o podobnym standardzie;

– pokoje od 2 do 8 osób z własną łazienką i TV,
– pokoje LUX np. 3 osobowe z aneksem kuchennym ,łazienką i TV,
– apartamenty 4-6 osobowy,
– świetlicę i salę kominkową ,
– miejsce na ognisko,
– plac do gry w piłkę nożną, piłkę siatkową,
– przestronne podwórko,
– miejsca do parkowania pod domem,
– aneksy kuchenne i jadalnie tylko do dyspozycji gości,
– dużo miejsca wokół domu, w pobliżu lasy i szlaki turystyczne
– huśtawki , piaskownicę, zjeżdżalnie.

Z Krakowa do Zakopanego a potem do Kościeliska jest prosta droga, wiele osób przyjeżdża na weekend – sobotni spacer po dolinie lub dla rozchodzonych turystów inne szlaki w wyższe partie gór. Tatry  o tej porze są piękne a cudowne są poza sezonem – wrzesień lub maj, czerwiec.