Kościelisko to wieś podhalańska w Polsce w woj. małopolskim, w powiecie tatrzańskim, siedziba gminy Kościelisko. W latach 1975–1979 Kościelisko/miejscowość była siedzibą gminy Kościelisko-Witów, natomiast latach 19779–1999 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Kościelisko leży w Rowie Kościeliskim i na północnych stokach Pogórza Gubałowskiego. Jego zabudowania (baza mieszkaniowo – noclegowa) sięga do dolnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach – Kiry (początek trasy szlaku turystycznego jednego z najpiękniejszych w Tatrach). Kościelisko to duża wieś o charakterze miejscowości wypoczynkowej (bogata baza noclegów, pokoi, kwater, willi i pensjonatów), a szczegółowiej składająca się z 21 osiedli (to dawne osady pasterskie, tzw. polan – stąd bierze się dawniej oficjalna, a dziś potoczna nazwa miejscowości: Polany).

Osiedla Kościeliska to: Antałówka, Blachówka, Budzówka, Butorów, Chotarz, Czajki, Górkówka, Gronik, Groń, Karpielówka, Kierpcówka, Kiry, Nędzówka, Pająkówka, Pitoniówka, Rysulówka, Sobiczkowa, Staszelówka, Sywarne, Szeligówka, Wojdyłówka.

 

Kościelisko proponuje między innymi pokoje w przykładowym standardzie;

 • Pokoje dwuosobowe z jednym łóżkiem pokój od strony południowo-zachodniej,
 • Pokoje dla Gości lubiących senny odpoczynek. Łazienka i TV,
 • Pokoje dwuosobowe z jednym łóżkiem pokój od strony południowej. Pokój dla Gości lubiących senny odpoczynek, których powinno budzić południowe słońce. Łazienka i TV. Możliwa dostawka dla dziecka,
 • Pokoje dwuosobowe z jednym łóżkiem pokój od strony południowej,
 • Pokój dla narzeczonych i młodych par. Łazienka i TV,
 • Pokoje dwuosobowe z dwoma łóżkami, które można połączyc. Pokój od strony południowej. Miły pokój dla Gości, którzy chcą oglądać Dolinę Kościeliską. Łazienka i TV,
 • Pokoje dwuosobowe pokój z dwoma łóżkami. Pokój od strony południowo-wschodniej. Słońce od rana do wieczora. Łazienka i TV,
 • Pokoje dwuosobowe pokój z dwoma łóżkami. Pokój od strony północno-wschodniej. Słońce od rana. Łazienka i TV,
 • Pokoje dwuosobowe pokój z dwoma łóżkami, które można połączyć. Pokój od strony północno-wschodniej. Słońce od rana. Łazienka i TV,
 • Pokoje dwuosobowe pokój z jednym łóżkiem. Pokój od strony północno-wschodniej. Słońce od rana. Łazienka i TV,
 • Pokoje dwa połączone pokoje dwuosobowe. W jednym pokoju jest podwójne łóżko, w drugim – dwa pojedyncze. Pokój przeznaczony jest dla rodzin z dwojgiem dzieci / możliwa dostawka dla trzeciego dziecka/. Łazienka i TV. Pokój na drugim piętrze.

We wszystkich pokojach znajdują się meble w stylu regionalnym z litego drewna świerkowego dobrze przesuszonego. Łóżka wykonane solidnie i z dobrych materiałów, z materacami wysokiej jakości, ani twarde, ani miękkie.
Poduszki i kołdry są wysokiej jakości z materiałów antyalergicznych typu ” clinic”. Pościele wykonane są z bawełny wysokiej jakości typu ” adamaszek „.
Łazienki w pokojach wyposażone są w kabiny prysznicowe, umywalki i muszle klozetowe oraz centralną wentylację. Goście otrzymują ręczniki łazienkowe.